София става част от едновременна изложба в три града

26.04.2018

На 12 май 2018, едновременна изложба ще обедини Лондон, Белград и София, представяйки първото издание на Cooltzine: некомерсиална „зин“ компилация (печат и онлайн) курирана като достъпна платформа за международен диалог между практикуващи творци от цял свят.

Партньори в начинанието са галерия Leyden (Лондон), арт пространство Kvaka 22 (Белград) и софийският Cush.Bar (в Дом на киното), а създател и куратор е Оли Гоц (замесена в проекти като Кино на чорчик, София Филм Фест, Водна кула, квАРТал, понастоящем локализирана в Лондон).

Конкретният наслов за дебютното издание на Cooltzine, “Пренебрегнати пространства в ТВОЯ град, които те вдъхновяват”, привлече 40 участника: от Канада до Русия, през Англия и България. От студенти приложно изкуство, мултимедийни артисти и публикувани автори до професионални и любители фотографи и интригуващи широко профилиращи градски агенти, те създадоха страниците на зина със снимки, илюстрации и колаж. Българските участници в проекта са: Иво Недялков, Светослав Тодоров, Lili Koss и арт формация Femme Fatale Project, с ядро Мартина Панайотова и Мери Адам.

Именно в унисон с международния дух на самата платформа – Cooltsalon, зин изданието Cooltzine ще дебютира с едновременна изложба в три европейски градаЛондон, Белград, София. Тя ще представи творби включени в Cooltzine vol.1, както и допълнителен материал от участниците, невлязъл в печатното издание. Изложбата ще е “безхартиена“ – дигитална проекция, въртяща се целодневно – открива се и приключва в рамките на един ден, 12 май. Премахването на физическия елемент – творбите не присъстват в пространството материално, а само като проекция, с помощта на друг материален обект/техника – е целенасочено излизане от рамките на създадения обект: творбата е част от физическата основа на пространството. Ключовият фактор е статутът на локациите-домакини – задължително градска точка с активна социално-културна дейност, допринасяща за развитието на квартала/района в който се намира – каквито са партньорите, Leyden Gallery, Kvaka 22 и Cush.Bar. 

Часовете на представяне ще са синхронизирани спрямо часовите зони на всяка от локациите: така, в София видео проекцията ще се завърти от 14:00, с официално включване онлайн видео предаване на живо от 20:00 (съответно, 12:00/18:00 за Лондон и 13:00/19:00 за Белград). Посетителите са поканени да споделят техните интерпретации на наслова „пренебрегнати но вдъхновяващи пространства“ – споделяйки истории с организаторите, чрез бележки оставени на място или коментари онлайн, на страницата на събитието: https://www.facebook.com/events/156797665015906/

Ограничен брой печатни издания на първия Cooltzine ще бъдат налични във всяка една от трите локации – единствен източник на Cooltsalon-ския зин на „хартиен носител“. С изчерпването на печатния тираж, Cooltzine остава наличен като файл за свободно сваляне в рамките на един месец, след което се архивира, давайки живот на нови, последващи колаборации. Предвижда се Cooltsalon да публикува зин веднъж годишно.

Cooltsalon e събитийната платформа, създадена преди 4 години с първата поредица изложби в алтернативни пространства. Под шапката на Cooltsalon са и поредица събития и проекти подканващи активно участие и споделяне на истории – на фокус е градът, но така, както е преживян/видян от всеки от нас; когато посещаваме конкретно място, надникваме да опознаем и хората, стоящи в сърцето му; Като мотивация за създаването на тези събития е поканата да излезем от ежедневните ни рамки и да погледнем на нещата около нас с други очи“, споделя Оли Гоц.

„Зиновете имат дългогодишна история като „площадки“ за игра, поле за изразяване и инструмент за разпространение на дадено послание/ концепция/ манифест/ мнение, без редакторска намеса; първоначално политическа тематика / индивидът срещу държавата, след 1970-80те стават все повече субкултурен елемент отколкото анхархистка методика; запазената марка на НПО-та, колективи и студенти, последните 3-4 години зиновете се радват на втора вълна популярност, като достъпен и лесно реализиран комуникационен „уред“ използван (който лесно се адаптира спрямо целта). Съвременните зинове варират от тип фото-книга до прегънат на 8 лист.

С Cooltsalon сме твърдо убедени, че има недостиг на платформи за представяне на мислещи и градящи съвременници – дори на визитката им да няма „съвременен артист“, тук говорим за излизане извън рамки, извън общоприетото понятие „творец“ (творци не са само тези, които имат изложби в галерии!) – страниците на Cooltzine са за тях. Зинът е нашият метод да си общуваме един с друг, да се обединим в мрежа от съмишленици, продължава още тя.

 

Повече за Cooltzine и Cooltsalon:

Cooltzine идва като комуникационен инструмент за разгръщане мрежата на Cooltsalon, платформа за обмен на идеи и творчество в градски контекст, чието начало е поставено в София през 2014 с поредица от редуващи се едноседмични изложби тип site-specific (създадени и курирани спрямо конкретното пространство). Целта и мотивацията на Cooltsalon е предоставяне на възможности за разкриване и себеизразяване индивидуални лица и гласове скрити за колективния градски ритъм. През годините тези възможности се изразяват в поредица от разнообразни събития – от творчески разходки за опознаване на конкретен столичен квартал до site-specific изложби с участието на международни артисти и колективи. Зинът e едновременно продължение и по-задълбочено изследване на градската среда и взаимодействие, чрез истории – този път, визуални; метод за комуникация през границите на конкретно географско понятие.

Facebook share icon Twitter share icon Linkedin share icon
Под МостаКакво ни очаква на Международния фестивал на етнографския филм тази година05.11.2017

Още от Под Моста

Под МостаМирослав Стойчев: С "RockSchool на колела" сбъднахме мечтите на десетки децаОбразование