
България е първата страна в света, в която ще се осъществи мащабен проект на родния клон на ЮНЕСКО. „Приятели на българските съкровища 2016-2020” цели да събере, дигитализира и представи на света културно-историческото наследство, биоразнообразието и природните забележителности на страната ни.
Проектът предвижда за пет години да бъде проучено всяко кътче на България. Началото ще се състои на 9 октомври в Тутракан по повод 100-годишнината от Тутраканската епогея. До края на годината ще бъдат обхванати още девет общини.
През 2017 година се очаква да бъдат проучени други 50 общини, през 2018 и 2019 г. по 70, а през 2020 – 58 общини. Участниците са над 1200 доброволци, основно млади изследователи, които желаят да се занимават професионално с наука в различни области като история, археология, културология, етнология, изкуствоведство и други. Заедно с евродепутата Момчил Неков и екипа му те ще обикалят страната, за да съберат и систематизират информация.
Целта на мегапроекта е пълна дигитализация на всички културни и исторически обекти в страната. Информацията ще бъде представена в сайт на български и английски език с търсачка, форум и вградени плейъри за видео.
По думите на Момчил Неков ще бъде дадена възможност на студенти и млади учени да се занимават професионално със специалността си и да придобият практика. „Така ще стимулираме туризма и поминъка в много общини. Полският град Вроцослав дигитализира културното си наследство и само за година турситическият поток там се увеличи с над 30 на сто. А чрез проекта на ННЕК ЮНЕСКО „Приятели на българските съкровища 2016-2020” това ще се случи в национален мащаб у нас”, каза още евродепутатът.
Цел на проекта е и да се съхранят националната гордост и родовата памет за бъдещите поколения, да се формира силно гражданско чувство към историята и културата на страната ни. Засега проектът се финансира само от родолюбиви спонсори, казаха от екипа.