Да, наясно сме, че подобно заглавие звучи твърде помпозно. Но не прувеличаваме. Защото книгата – или по-точно енциклопедията, за която предстои да говорим, е един наистина изящно оформен калиграфски шедьовър, посветен на вселената на изключително нашумялата през последните години поредица „Песен за огън и лед“, довела до появата на хитовия сериал „Игра на тронове“.
А какво можем да открием вътре? Като за начало – пълната, непубликувана досега история на Вестерос, от Епохата на Зората до бунта на Робърт Баратеон. Запознаваме се отблизо с царуването на цялата династия Таргариенски крале и водените от тях войни. Включени са и подробните истории на всеки от Великите Домове, включително добре познатите на феновете Ланистър и Старк. Но истинската перла в короната са главите, посветени на останалата част от необятния свят на Мартин. И тук не става дума само за Свободните градове, Летните острови и Дотракското море, споменавани нерядко в романите. Не, тук читателят бива отвеждан дори в далечните север и изток, сред останките от Стара Валирия, по вълните на Нефритеното море и по бреговете на тайнствения трети континетн Соторьос. Някои от тези откъснати острови и кралства се представят за пръв път пред широката аудитория. И всичко това е подкрепено от спиращите дъха илюстрации на Дженифър Кай, Тед Нашмит, Марк Симонети, Джорди Ескамила, Дъглас Уитли и десетки други художници, работили и по настолната игра от поредицата.
Виж още: „За Джордж Мартин и ролята му в съвременната литература“
Самият текст, макар и излязъл изпод перото на Джордж Мартин, вижда бял свят благодарение на неимоверните усилия на Елио М. Гарсия-Младши и Линда Антънсън, създатели на известния фен-сайт Westeros.org.
Това, което прави „Светът на огън и лед“ достойна да стои редом до останалите книги от поредицата в библиотеката ви, е познатият ни майсторски изпипан и жив стил на Мартин, който не пропуска да се прояви и тук. Макар и лишена от емблематичните динамика и интрига, на книгата не ѝ липсва нищо от увлекателността на романите. Текстът следва гладко и неусетно, съчетавайки история и фентъзи по един неповторим начин.
Самите илюстрации по нищо не му отстъпват по качество. Редувайки пейзажи, портрети и батални сцени, книгата позволява на читателя да се потопи наистина дълбоко в света на Вестерос, пресъздавайки сцени, образи и моменти, невиждани досега в сериала. Цялостното оформление поражда ефект на хронира, спомагащ допълнително за търсената от създателите атмосфера.
Единственото, което би могло да подразни читателите, са пръснатите из текста преводни грешки. Нерядко името на един и същи герой, местност или град бива изписано по два различни начина, понякога в рамките едва на няколко страници. Разбира се, това по никакъв начин не нарушава целостта на текста, нито пък води до особено объркване, но си е по своему досадно.
При все това „Светът на огън и лед” си остава уникално издание за местния пазар. Комбинацията от изключителен дизайн, завладяващо съдържание и достъпна цена обещават часове наслада не само за отколешните почитатели на поредицата, но и за всеки, решил тепърва да поеме на пътешествие през земите на Вестерос.