Месец май е на празниците, дългите уикенди, пътуванията и първите истински сгряващи лъчи на слънцето. Именно поради това решихме да го изпратим с пет нови литературни заглавия. С тяхна помощ ще се отправим на пътешествие във времето и пространството, ще се озовем в дивата природа или обратно в детството, а защо не и в космоса? Въпрос на вкус…
„Пътешествайки“ от Никос Казандзакис (изд. Ентусиаст)

В „Пътешествайки“ българските читатели се срещат за първи път със странстванията на Никос Казандзакис из различните култури, философии, изкуства и националности. Стъпките му ни отвеждат от Рим през Кайро и Кипър до Москва. Ако мечтаете да се отправите на път, но все още не сте съвсем сигурни дали сте открили правилния гид в лицето на Никос Казандзакис, може да се „разходите“ заедно с него, прелиствайки първите страници на книгата.
„Не разполагаме с нищо друго, освен с един-единствен миг, нека превърнем това мигновение във вечност, друго безсмъртие няма.“ – Никос Казандзакис
Въпреки че прекрава по-голямата част от артистичния си живот извън родината си, Казандзакис често отправя взор към бащината си земя. В произведенията си ни разказва за историята, ценностите и традициите на Гърция. Авторът е познат и обичан както с есетата и новелите си, така и със своите поезия, драматургии и преводите на класически произведения като „Фауст“ на Гьоте и „Божествена комедия“ на Данте. През 1957 г. е номиниран за Нобелова награда, но не му достига един единствен глас, за да спечели престижното отличие, което успява да завоюва Албер Камю.
„Тракийски легенди“ от Кристина Димитрова (изд. СофтПрес)
С помощта на Кристина Димитрова поемаме на вълнуващо приключение, което ни отвежда назад във времето, за да попаднем сред магичния свят на митовете. В „Тракийски легенди“ пред нас се разкрива Древна Тракия и нейните ритуали, които продължават да ни омайват и до ден днешен. Независимо че траките не разполагали със собствена писменост, те съумяват да оставят ярка следа сред другите народи. По този начин споменът за пъстрите обичаи, бита и вярвания им се съхранява жив. В „Тракийски легенди“ откриваме истории за богове и герои, любов, безстрашие и саможертва, които се вплитат в ценни поуки полезни дори за съвременния човек.

„Голямата книга на фантастичните създания“ от Джузепе д’Aна и Ана Ланг (изд. Дакелче)
Защото детството е вълшебно и завръщането към него винаги крие невероятни приключения, ви срещаме с „Голямата книга на фантастичните създания“. Запознанства с приказни еднорози, опасни триглави кучета и впечатляващия феникс са само част от този приказен свят. Ще научите как изглеждат, къде се спотайват, какво си похапват и как може да се грижите за фантастичните създания, за да се превърнате в техни верни пазители. Книгата на Джузепе д‘Ана и Ана Ланг е подходяща за деца над 7-годишна, както и за онези вече пораснали деца, които обаче не се страхуват отново да бъдат откриватели. Да се срещат със загадъчни, красиви, а понякога и малко опасни, но винаги изумителни фантазии, раждащи приказни създания.

„Сирените от Титан“ от Кърт Вонегът (изд. Кръг)
Макар безмерно богат, Малахия Констант не може да запълни усещането си, че е роден за да върши велики дела. Така той се отправя на междупланетарно пътешествие, с което неволно започва сам да кове съдбата си. Провъзгласен е за светец и герой на Земята, но доскорошната му слава се среща с ненавистта на човечеството, което му обръща гръб. Констант бива изпратен в изгнанеие на Юпитеровия спътник Титан заедно с неохотната си партньорка и гневния им син. В „Сирените от Титан“ Вонегът ни кара да се замислим за смисъла на съществуването и ролята на човека, за вечното и преходното, за религията и за чисто човешките лутания в търсенето на истини.

„Моят живот с шимпанзетата“ от Джейн Гудол (изд. Жанет 45)
„Моят живот с шимпанзетата“ представлява автобиографичната книга на най-известната приматоложка в света – Джейн Гудол. В нея тя ни приветства да открием удивителния свят на шимпанзетата. Увлекателният разказ за отдадеността и любовта на Гудол към приматите ни отвежда към детските ѝ години.
„Бях на седем. Мисля, че тогава за пръв път реших някой ден да отида в Африка“.

Този копнеж към дивата природа се оказва съдбосен и едва 26-годишна, Гудол се отправя на първата си експедиция в Африка. Историята води читателите отвъд животинския свят. От страниците научаваме за ценните открития на изследователката, които ѝ помагат да спечели световно признание. Така преминаваме заедно през дългия път, който трябва да извърви една жена учен във времена, белязани от предразсъдъци.