Издателство: „Парадокс“
Страници: 276
Цена: 18 лв.
Поръчай тук с отстъпка!
Мариуш Шчигел е роден през 1966 г. в Злотория, Полша. Той е журналист и писател, репортер на вестник „Газета виборча“. Завършил е Факултета по журналистика в Университета на Варшава. Първите си материали публикува на 16 годишна възраст в Na Przełaj („На кръстопът“). През 1985 г. и 1986 г. Шчигел прави за списанието цикъл от репортажи за живота на младите гейове и лесбийки, които се явяват и първите по тази чувствителна темата в официалната преса на Полската народна република. В периода 1995-2001 г. той добива широка популярност сред полската публика като водещ на телевизионно ток-шоу, а от 2002 г. се концентрира върху работата си в „Газета виборча“, където от 2004 г. до 2012 г. завежда отдел „Репортери“.
ИСКАМ САМО ТИШИНА
Една вечер (13.10.2004) в къщата с прозореца, който гледа към градината, посегнах към някаква книга и в нея намерих две страници, написани на машина. Доста стари и пожълтели. Разгърнах листовете и прочетох заглавието.
„Моето завещание“.
Дата: 12 декември 1950 година.
До нея – обяснение: „Карел Тайге – препис на завещанието“.
Признавам си, развълнувах се.
Та това е Тайге – гуруто на сюрреализма, на когото Егон Бонди…, който покривал с женски зърна…, чийто гроб госпожа Хелена Стахова…
Завещание на атеист – помислих си. И това още повече ме развълнува. Нали бях чел как се е възхищавал, че светът най-сетне е снел доверието си от религията и го е дал на знанието. „Забравете за вечното съществуване, има само вечна промяна!“ Познавам възгледите му на комунист, останали непроменени до края на живота му. На комунист, който искрено ненавиждал Сталин. Именно сталинистите нападнали Тайге преди смъртта му с труда Тайговизмът – троцкистка агентура в нашата култура. Слуховете са, че е умрял по време на разпит, който му спретнала Държавна сигурност. Когато нямал право да публикува, за да върже двата края, носел по една книга в антиквариата „При ангела“ в „Смихов“. Нямал друго, само книги – чужди или тези, които бил написал преди войната.
Бях щастлив, че държа в ръце нещо толкова интимно като завещание – ето, имам шанс да видя как се е сбогувал със света човек, който не вярва в Бог.
Отворих Цялата красоти на този свят, за да си припомня как е умрял.
Вървял по улицата. От жена си към любовницата си. Закусвал в брака, обядвал в конкубината.
Сейферт – негов приятел – пише, че никога не се е съмнявал, че Тайге се е отнасял много сериозно и към двете жени. „Не искаше да бъде и – разбира се – дори не можеше да бъде действащо лице в банален съпружески триъгълник. Учудвам се обаче, че този невероятно интелигентен човек с блестящ ум можеше да допусне, че ще съумее да постигне спокойно и хармонично съжителство на двете жени. Как е било възможно да не знае, че в истинската любов подобно нещо между жените е абсолютно невъзможно.“
Приятелката му – Ева Ебертова – нямала търпение да го чака вкъщи, защото закъснявал. Излязла да го пресрещне и го видяла на площад „Арбес“, бил се опрял на един стълб на трамвайната спирка. Викал името ѝ.
С мъка го завела у тях и веднага изтичала, да са обади на лекар.
Когато се върнала, вече бил мъртъв.
Решила, че и тя ще умре.
Само да предаде на съпругата му, Йожка Неваржилова, че е починал.
Написала две изречения: „Карел вече не е сред нас. Днес на обяд умря“, пратила писмото по едно такси, а тя самата завъртяла копчетата на готварската печка и се отровила с газ.
Съпругата му, щом прочела съобщението, решила, че и тя ще умре.
Само да изгори писмата, които ѝ е писал. Не били малко, защото макар всеки ден да се срещал и с двете жени, почти всеки ден пишел писма и на двете.
Тя изгорила всички писма, след което завъртяла копчетата на готварската печка и се отровила с газ.
Открих в Прага племенница на Йожка Неваржилова, която уточни, че леля ѝ се е самоубила на следващия ден след смъртта на Карел.
Хелена Стахова (собственичката на прозореца) е учудена, че Ярослав Сейферт е писал за Йожка Неваржилова като за съпруга на Тайге. Те нямали брак. Сейферт вероятно само от добро възпитание решил на напише „съпругата му“. И Ева, и Йожка били партньорки на Тайге.
Да се върнем към завещанието.
„С това завещание, което пиша, преди да навърша петдесет години, определям за универсална и генерална наследница на цялото ми впрочем неголямо имущество, както и за изпълнител на последната ми воля – моята партньорка Йожка Неваржилова.
Моля я – тъй като тя отлично ме познава и разбира – да се ръководи от духа на това завещание. Не е нужно да се придържа буквално към него. Не държа на подробностите. И тъй: на Йожка Неваржилова оставям в наследство цялото си движимо и недвижимо имущество. Осъзнавам и изрично заявявам, че не става дума за наследство, а само за частично, скромно изплащане на огромен дълг и че цялостната стойност на това наследство не може да възлезе на това, което дължа на Йожка затова, че през дългите години на съвместния ни живот, във времената, когато доходите ми бяха много под екзистенц минимума, и във времената, когато бяха само малко над този минимум, тя най-всеотдайно ме подкрепяше със свои собствени средства. Не мога да изброя колко много дължа на Йожка и материално, и финансово – знам обаче, че това е повече, отколкото мога да ѝ се отплатя с това, което ѝ оставям в наследство.
От книгите ми нека Йожка остави за себе си тези, които си избере. На Ева Ебертова да даде тези, които ми е подарила, а другите нека продаде, по-добре постепенно, една по една, отколкото наведнъж. Пари в брой, влогове и прочее нямам.
Погребението ми, независимо от това дали ще бъда изгорен, или не, нека бъде възможно най-просто. Без никакви церемонии, без венци, без речи и – това е моето желание – дори без сълзи! Ако е възможно, нека Йожка сложи върху ковчега ми едно цвете – и толкоз. Не желая да се изпраща съобщение за кончината и за погребението до медиите и да се публикува. Искам само тишина, мълчание.
Стига ми, ако моите познати и непознати научат случайно за смъртта ми, вече след погребението. Нека в погребението участват възможно най-малко хора, дори само Йожка, а може би дори никой! Понеже няма защо да се извършват някакви погребални церемонии. Прахът ми и ковчегът биха могли да бъдат поставени в семейната ни гробница във Вишеград и бих се радвал, ако след дълги години живот, дано да е най-красавият и най-щастливият, там бъде поставен и ковчегът или урната на Йожка. Но съществува и една друга възможност за погребението: да се положи или изсипе прахът ми в едно от прелестните езера – Черното или Маха, или, ако е възможно, в море. Нека това го реши Йожка.
Останалото е мълчание.
Написа и собственоръчно подписа
Карел Тайге.“
Да се върнем към приятелките. И двете жени толкова го обичали, че нито една не била на погребението му.