5 нови книги за есенно обичане

31.08.2018

Дойде септември, а с нея и есента. И макар да носим август в сърцето целогодишно, време е да извадим любимото плетено одеяло от раклата и да прегледаме запасите от чай. Единственото, от което се нуждаем, за да допълним тази идилия, е хубава книга. Подбрали сме ви пет, с които да се потопите в магията на есента и писаното слово.

1. „Молитва към морето“ – Халед Хосейни

На огрян от луната плаж един баща бди над спящия си син, докато чакат изгрева и лодка, която да ги отведе до спасителен бряг. Той разказва на момченцето за дългите лета на детството си, за каменната къща на дядо му в Сирия, за маслиновите дръвчета и ливадите, осеяни с диви цветя. Бащата си спомня и оживения град Хомс от дните, преди да завалят бомби от небето и войната да принуди хората да бягат.

Когато утрото настъпи, те ще предприемат опасно морско пътуване в търсене на нов дом.

Тази история е вдъхновена от трагичната съдба на Айлан Кюрди, тригодишното сирийско дете, което през септември 2015 г. се удави в Средиземно море, бягайки със семейството си от войната. През следващата година загинаха още 4176 души, поели по същия път като Айлан. Броят на удавените продължава да расте.

Красиво илюстрираната книга е както за деца, така и за възрастни и се издава в 35 страни. Част от приходите ще бъдат дарени за облекчаване на тежката участ на бежанците по цял свят.

2. „Европейките султанки на Османската империя“ – Анна Бъкстон

Още от самото начало на историята жените „зад кулисите“ са играли роля, която, въпреки че е била често от критично значение, рядко е била добре известна или оценявана истински. По тези причини Анна Бъсктон би трябвало да бъде поздравена за това, че хвърля светлина върху цяла категория от жени „зад кулисите“ – по точно европейките-невести на Османските султани. Тя не само ни представя често удивителните съдби на „европейките-султанки“, но също ни запознава с промените в развитието на Османската империя, съдбите на съпрузите на тези жени, както и на множество второстепенни герои.

Двете султанки българки биха били от голям интерес за българския читател. Едната е Тамара, която се жени за Мурад I около 1371 г. Сравнително малко се знае за нея, но въпреки това Анна Бъсктон успява да събере много и различна информация, която дава на читателя чувството, че познава живота й в османския двор. Другата българска султанка е млада родопчанка, която вероятно се е казвала Соня. Книгата съдържа особено увлекателни детайли за това как тя се връща в родопското си село и там създава полусамостоятелна малка държава.

3. „Нови разследвания. Есета“ – Хорхе Луис Борхес

Есета за вечността, безкрайността и нереалността от носителя на Нобелова награда Хорхе Луис Борхес.

През 1925 г. Борхес публикува скромен сборник с есета под наслов „Разследвания“. Заглавието шеговито се стреми да върне към първоначалното ѝ безобидно значение испанската дума inquisición – разследване, покрито със зловеща слава покрай горящите клади на Светата инквизиция.

Авторът включва този пръв есеистичен опит в своеобразен списък на забранени за преиздаване свои книги и едва двайсет и седем години по-късно със сборника есета „Нови разследвания“ реабилитира и за себе си, и пред читателите безспорното си умение да твори в този жанр.

В книгата, събрала есета, писани между 1934 и 1952 г., откриваме любимите теми на аржентинския писател: времето и вечността, безкрайната Вселена, кабалистичния прочит на Свещеното писание, имената на Бога, загадката на Сътворението, пантеизма, нереалността на Аза, природата на сънищата. Метафизични игри на един ироничен ум, който не се бои да подлага общоприетото на съмнение. Един нов подход към литературата, въплътен в по-кратки или по-дълги текстове за Сервантес, Кеведо, Колридж, Кийтс, Хоторн, Кафка, Уайлд, Честъртън, Уелс, Шоу, Валери, които преминават пред нас като брънки във великолепна верига, част от която за нас е самият Борхес.

4. „Копче за сън“ – Валери Петров

Тихо! Искате ли да надникнем в стаята, където е креватчето на малкия Оги? Добре. Ето ни вътре. Лампата е угасена и в тъмното се виждат само една картонена кутия от телевизор, пълна с играчки, и бялата възглавница, в която е потънала главицата на Оги. До него е полегнал и дядо му, тъй като Оги още не е свикнал да заспива сам – плаши го тъмният ъгъл отсреща. Там наистина се крие нещо, само че то никак не е страшно, дори напротив. Но после ще разберем какво е – сега да чуем какво си говорят двамата в тъмното…

5. „Да живееш нататък“, Нарине Абгарян

Нарине Абгарян е не само най-продаваната писателка у нас за миналата година, но и един от най-чувствените и сетивни автори, които имаме щастието да четем. И трите ѝ книги са издадени на български, благодарение на Емилия Масларова и издателство „Лабиринт“.  Тяхното великолепно оформление и превод не само завладяват нови читатели, но и създават една особена и дълбока връзка у читателите.

Нарине Абгарян ще посети четири града, като началото на срещите с нея е 3 септември в София. Новата ѝ книга „Да живееш нататък“ вече можете да четете на български. В тази страшна в простотата си книга са събрани 31 свързани помежду си с общи герои кратки разказа за войната, за живота и смъртта, за архаичната жестокост, която дреме във всеки от нас, за обстоятелствата като неизбежност, за тържеството на онези, чиято душа е устремена към небесата.

Защото животът винаги е по-справедлив от смъртта. И трябва да вярваме в това. За да живеем нататък.

Датите на предстоящото турне на Нарине Абгарян са:

3 септември в София, книжарница „Хеликон – Витоша“ от 18 ч.

4 септември в София – в Арменския културен дом от 18 ч.

5 септември в Пловдив – в „Малката базилика“ от 18 ч.

6 септември в Стара Загора – книжарница „Хеликон“ от 18 ч.

7 септември в Бургас – книжарница „Хеликон“ от 18 ч.

Facebook share icon Twitter share icon Linkedin share icon
Илияна МаринковаКакво чете един испански писател под пълна карантина?17.03.2020

Още от Под Моста

Под МостаМирослав Стойчев: С "RockSchool на колела" сбъднахме мечтите на десетки децаОбразование