Разнообразна музика и качествено шоу. Джаз, психаделик и стоунър рок, фънк – Krekhaus черпят вдъхновение от множество жанрове, а на сцената всичко това е поднесено с много енергия и искреност. Срещам се с ¾ от групата, малко преди да ги видим в действие във Sofia Live Club на 29.11 вечерта в комбинация с heptagram. По време на на разговора ни научаваме повече за създаването, предстоящия концерт и бъдещите планове на бандата.
Първо се връщаме към формирането ѝ. През 2014 г. се запознават Георги Велинов (вокал) и Явор Неделев (китара), като едно невинно решение да посвирят заедно преминава в неспирно творене. Двамата прекарват по цели дни заедно,
потопени в мелодиите, които се раждат в главите им.
И докато Явор свири на китара от осми клас, вокалистът разказва, че и преди срещата им е обичал да пее, но истински започва да се занимава с музика едва след нея:
„Истински с тях. Преди това пеех, обичах да пея. Знаех, че има нещо в мен, но не знаех точно какво е. Постоянно ми идваха идеи, но не можеха да придобият точна форма. Беше нужно нещо или някой да се появи. И намерих Явор.“

Следва и запознанство с Явор Милчев, с когото проектът придобива формата на акустично трио. В един момент обаче назрява идеята да се добавят барабани и Милчев се пренася на бас. Фънк привкуса в песните им често му позволява да използва slap техника на свирене, но въпреки че отбелязва как всеки ѝ се кефи, за него други неща са по-важни:
Аз примерно харесвам един басист, който не slap-ва толкова много, но знае много добре от какво има нужда песента. Пино Паладино. Записвал е с Ерика Баду, Джон Мейър… Не е show-off басист.
Велинов също споделя своите вдъхновения. Макар да признава, че в началото съвсем нормално харесва дадени вокалисти поради стила им на пеене и се опитва да подрaжава, за да изгради по този начин свой собствен, в даден момент разбира, че не техниката е най-важното и все по-често по-голямо влияние му оказват по-скоро поети:
„В последно време много повече се вдъхновявам от други хора, не от музиканти. Поети например. През по-голямата част от времето, ако изобщо слушам музика, ще е класическа. Там не може да ме подразни нещо. Вече не мога да слушам дори банди, които едва ли не съм идолизирал като тийнейджър.“

„Тогава съм се възхищавал на неща, които сега не намирам за толкова важни в музиката. Например „Гледай тука тоя как го е изпял.“ Да, обаче това не е важното. Важното е какво ми казваш.
Ако си искрен в това, което казваш, ще намериш начин да го предадеш по най-добрия възможен начин.“
Бързо се появява първата им авторска песен и идеята за група. Krekhaus е предложено за име от вокалиста, който случайно е чул думата преди това и му е харесало звученето ѝ. Първоначално тя е придружена от “Jam”, но след време то отпада, тъй като характерът на музиката постепенно става по-сериозен, а и „повечето групи са запомняни с по една дума: Beatles, а не The Beatles; Stones, а не Rolling Stones и т.н.“
Първият барабанист в състава е Пеньо Гочев, но през 2017 г. е заменен от Матей Христов, тъй като решава да се концентрира върху следването си и напуска групата. Събирането на състава се получава верижно – Георги открива Явор Неделев, срещат Явор Милчев, който пък е отговорен за присъединяването и на двамата барабанисти.

През миналата година изкараха дебютното си EP ‘Odd One Out’, което служи като „резюме“ на това какво е Krekhaus – група, която се чувства удобно в различни стилове. Отвъд него обаче остава огромен брой авторски песни, които тепърва ще бъдат издавани.
Две от тях са на български:
„Много ги обичам, специални са,“ коментира вокалистът, който е и автор на текстовете. „Ще се отнесем с тях подобаващо, не са нещо, което да свирим на всеки концерт. Ще им измислим места на албуми. Новите са на английски. На български имаме и двата полюса – „Всеки ден“ всъщност е първата мелодия, която ми хрумна, когато започнахме да свирим с Явор. „Помниш ли“ е нещо съвсем различно. Точните думи с тяхната мелодия. И двете обаче няма да ги видим в Sofia Live Club.“
Сега бандата подготвя и първия си дългосвирещ албум, който се очаква да излезе през предстоящата година, а концертът ще играе ролята на подготовка на публиката им за него. За разлика от Odd One Out, където бандата си дава пълна свобода, тук вече ще има по-ясно изградена концепция, за която ще бъде намекнато в Sofia Live Club.
Една от изненадите, коитo са ни подготвили за събитието на 29.11 е присъединяването на Станислав Арабаджиев на сцената. Джаз музикантът оставя за момент Thelonious Monk настрана, за да се включи в рок композицията на Krekhaus.
„Смятаме да разширим възможностите му. Беше ни гост и в Маймунарника, сега го извикахме отново, защото правим нов по-голям концерт. Усетихме, че понякога имаме нужда повече хармония. Да има тук-там някоя акустична китара. Той може да свири и на бас, пиано…“
Макар към момента присъствието на пети човек на сцена да е по-скоро ексклузивно, Георги Велинов споделя, че има възможност в бъдеще към групата да се присъедини постоянен нов член.
Шоуто на двете групи на 29.11 в Sofia Live Club започва в 21:00 ч., а билети можете да си закупите от bilet.bg.
Главната снимка е дело на Lazy Visuals.