На хората от големите градове понякога ни се иска да заживеем по-тихо място в дружелюбната и спокойна провинция. „Мер от Ийсттаун“ обаче може и да промени мнението ви за сплотените общности, където отношенията са не по-малко сложни, а събитията отекват с непредполагаем мащаб.
Новият сериал на HBO ни отвежда в щата Пенсилвания, за да разкаже историята на един детектив, който се бори не само с пъзелите на престъпления, но и на собствения си живот. Отраснала в Ийсттаун, Мер Шиън работи там като сержант-следовател. Малкото градче поставя пред нея всякакви случаи – от оплаквания за воайорство през зависимости и семейни свади до изчезвания и убийства.

Професията ѝ обаче не е единственият източник на драма. В личния живот на Мер се преплитат няколко трагедии, от които изглежда, че е успяла да изплува, но вълните от тях често се надигат. Вместо да бъдат разкрити наведнъж, белезите от миналото ѝ бавно се разголват пред нас, рисувайки сложната картина от отношения в живот на героинята.
Кейт Уинслет в главната роля показва чистия блясък на актьорската си игра, лишена от грим и каквито и да е други външни напомняния, че е носител на „Оскар“, „Златен глобус“ и „Еми“, освен талантът ѝ на преден план. Тя прави силно реалистичен образ на разведена жена, майка и млада баба, която всеки ден посреща нови битки и не ѝ остава място за суета. За някого като Мер, която се опитва да скрива емоциите си, погледът на британската актриса разкрива най-много, докато стоическата фасада се допълва от решителна походка, небрежна вързана на опашка коса и дълбоки вдишвания от електронна цигара.

Освен като следовател, Мер е позната сред съгражданите си и с прякора Ястребка заради невероятен кош, отбелязан от нея преди четвърт век в дамския отбор по баскетбол. Докато юбилей от голямото събитие се отбелязва 25 години по-късно, героинята все още изпитва неприязън към това название и се бори да оправдае представата за герой, каквато останалите имат за нея. Още по-сложна прави тази мисия един неразрешен случай на изчезнало момиче и ново мистериозно убийство, за които може да се предположи, че са свързани.
Разследването не става по-леко, когато Мер познава лично потърпевшите семейства от Ийстаун, където всеки е свързан с друг по някакъв начин. Освен съвършеният местен акцент на Кейт Уинслет, който англоговорящите зрители хвалят, друго силно качество на сериала е автентичността на малкото градче с неговите жилища и обитатели. Минисериалът обаче не романтизира, а показва тъмната страна на малките общности, където близостта с другите може да е пречка, а всеки е заподозрян.

Дотук всеки епизод завършва с улики, която ни хвърлят в нови посоки, подобно на друго хитово заглавие на HBO – „Отмяната“. Мотивът за жената с болезнено минало от малкия град откриваме и в сериала „Отворени рани“ от 2018 г., но това, което отличава „Мер от Ийсттаун“ от останалите продукции в жанра, са многото пластове от изпитания, поднесени пред главната героиня, и опитите да ги победи. Сериалът на сценариста Брад Ингълсби и режисьора Крейг Зобъл дава заявка да бъде дълбоко изследване на болката от семейни травми, каквото и в „Дотолкова съм сигурен“ на Дерек Сианфранс, но без трудните за преглъщане моменти и тежката атмосфера на обреченост.
Симпатии към Мер предизвиква нейният професионализъм на работното място и грижовността ѝ към семейството, затова и наред със криминалните загадки, надеждите нейните проблеми да се разрешат поддържат интереса към епизодите. Друга причина са и останалите герои, чиито образи грабват с пълнокръвност и човечност. Сред тях са майката на Мер (Джийн Смарт), с която под един покрив не липсват конфликти, състрадателната ѝ дъщеря Шивон (Ангори Райс) и подкрепящата приятелка от детство Лори (Джулиан Никълсън).

Два от ключовите мъжки персонажи изваждат наяве различни страни от характера на Мер. Евън Питърс влиза в ролята на младия, но доказал се окръжен детектив Колин Зейбъл, изпратен, за да помага на Мер в новото ѝ разследване. Десетилетие след минисериала „Милдред Пиърс“, Кейт Уинслет отново си партнира с Гай Пиърс, който тук играе чаровен писател, опитващ да се сближи със следователката.
„Мер от Ийсттаун“ продължава тенденцията за завладяване на малкия екран със сюжети, в чийто център са жени. Без главна цел да бъде чисто феминистки, сериалът на HBO показва героиня, която е не само силна, но и много ранима. Сценарият се вглежда както в нейната издръжливост, така и сътресенията от живота ѝ с техните последици, като инжектира солидна доза състрадание. Вместо да възвеличава образите на оцеляващите обикновени жени, „Мер от Ийсттаун“ ги показва такива, каквито са – наред с мъката и онези части от ежедневието, оставащи скрити за всички други освен този, който води борбата.